تعیین مدل و رنگ پوشش براي دانش‌آموزان

تعیین مدل و رنگ پوشش برای دانش‌آموزان

مقرر شده تمامی دستگاه‌ها و نهادها برنامه‌های خود را در زمینه حجاب و عفاف آماده کرده و در قالب تشکیلات فرا سازمانی به صورت کشوری هماهنگ شوند.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش گفت: در حوزه پوشش، مدل رسمی لباس مدارس آیین‌نامه جدیدی در دستور کار قرار گرفته که تحت عنوان منشور حجاب و عفاف به مدارس اعلام می‌شود و همه ملزم به رعایت آن خواهند بود.

حسین هژبری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: ستاد حجاب و عفاف پیش از این زیرمجموعه سازمان مدارس غیردولتی بود، اما بر اساس تشکیلات و ساختارهای جدید تمامی ستادهایی همانند حجاب و عفاف و امر به معروف و نهی از منکر به حوزه معاونت پرورشی منتقل شده است.

وی افزود: مقرر شده تمامی دستگاه‌ها و نهادها برنامه‌های خود را در زمینه حجاب و عفاف آماده کرده و در قالب تشکیلات فرا سازمانی به صورت کشوری هماهنگ شوند.

هژبری گفت: آموزش و پرورش همواره توجه ویژه‌ای به مقوله حجاب و عفاف داشته و دارد، به طوری که تمامی فرهنگیانی که در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند، از جمله نیروهای جدیدالستخدام بر مبنای شاخص‌های مختلف از جمله حجاب و عفاف جذب شده‌اند، ضمن آنکه در واگذاری و سپردن مسئولیت‌ها نیز به شاخص حجاب و عفاف توجه خاصی دارد.

وی تصریح کرد: مدیران و معاونان مدارس نیز در راستای برجسته نمودن شاخص حجاب و عفاف با حجاب برتر انتخاب می‌شوند و انتصابات مدیران نیز با این شاخص صورت می‌گیرد.

هژبری گفت: دستورالعمل پوشش و حجاب و عفاف در آموزش و پرورش سال‌های سال است که صادر می‌شود و مطابق با آیین‌نامه‌های آن و مقتضیات زمان طرح و برنامه‌های جدید که دانش‌آموزان و فرهنگیان متناسب با ملزم به رعایت این شاخص باشند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا فرهنگ حجاب و عفاف را به دانش‌آموزان انتقال دهند تا دانش‌آموزان علاوه بر رعایت ظاهر پوشش حجاب و عفاف با روح این شاخص نیز آشنایی کامل داشته باشند.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آیین‌نامه جدید در سه بخش حساس‌سازی، اغناسازی و الگوسازی حجاب و عفاف برای مدارس تعریف و تدوین شده است که در بخش حساس‌سازی توجه به آموزش اولیا مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین بسته‌ای از کارهای فرهنگی و هنری در غالب فیلم کوتاه، بروشور، پوستر، مستند و مجموعه‌های نمایشگاهی در دستور کار قرار گرفته است و می‌توان گفت یک بسته کامل هنری برای برپایی نمایشگاه‌هایی با عنوان حجاب و عفاف است.

هژبری گفت: در حوزه پوشش، مدل رسمی لباس مدارس آیین‌نامه جدیدی در دستور کار قرار گرفته که تحت عنوان منشور حجاب و عفاف به مدارس اعلام می‌شود و همه ملزم به رعایت آن خواهند بود.

به گفته معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش در منشور حجاب و عفافی که به مدارس اعلام خواهد شد تمامی جزئیات مربوط به حوزه حجاب و نوع پوشش دانش‌آموزان در مدارس از جمله رنگ و مدل لباس مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در تهیه منشور حجاب و عفاف مقاطع تحصیلی دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است، گفت: در بحث اغناسازی نیز برنامه‌هایی در دست تولید است که آگاهی افراد محجبه نسبت به حجاب خود افزایش یابد.

راه‌اندازی سایت ویژه حجاب و عفاف

هژبری تاکید کرد: توجه به احکام حجاب در کنار نماز جماعت مدارس نیز مورد توجه قرار گرفته و مقرر شده سایت ویژه حجاب و عفاف به صورت جداگانه راه‌اندازی شود.

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در حوزه الگوسازی نیز الگوهای مذهبی و محبوب تاریخی در حوزه حجاب و عفاف را شناسایی و به دانش‌آموزان معرفی می‌کنیم. ضمن آنکه جشنواره انتخاب برترین‌های علمی، فرهنگی و هنری را با پیوست حجاب معرفی خواهیم کرد.

به گفته وی همچنین مدیران برتر منطقه‌ای، استانی و کشوری نیز با شاخص حجاب معرفی خواهند شد و عملکرد مدیران با همه کسانی که در حوزه حجاب و عفاف مسئولیت دارند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.