روش صحیح مراقبت از پوست

نور آفتاب و سیگار از عوامل مضری هستند که به پوست صورت بسیار آسیب می رسانند . دکتر کارل تورن فیلت متخصص پوست و پروفسور دستیار در دانشگاه علم و سلامت ارگان  می گوید: التهاب های دایمی پوستی عامل جدی ایجاد خطوط ریز و چروکهای صورت هستند که متاسفانه به آسانی نادیده گرفته می شوند . وقتی که پوست ورم می کند شبکه های پروتئین و چربی ها خوشحال شده و خرابیهایی به بار می آورند که برطرف کردنشان خیلی سخت است .
برای نرم نگه داشتن پوست به نقل از دکتر کارل ۴ راهکار زیر را امتحان کنید :
۱ – مراقب برنامه تمرینی و ورزشی خود باشید
به هنگام ورزش و تعریق ، پوست بدن در معرض آب شور قرار می گیرد که باعث آسیب دیدن کارکردهای دفاعی پوست می شود و سلولهای پوست بیشتر در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید و آلودگیهای هوا قرار می گیرند . به همین دلیل بهتر است در خانه و فضاهای سربسته نرمش کنید و یا در صورت تمایل به ورزش در فضای باز، ساعات قبل از ۱۰ صبح و ۴ بعد از ظهر به بعد را برای ورزش در نظر بگیرید . زیرا در این ساعات میزان قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش تا ۸۰ درصد کاهش می یابد .
۲ – لوازم آرایشی مناسب را انتخاب کنید.
پروپلین گلیکول موجود در مواد ضد عرق و بسیاری از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها باعث ایجاد  حساسیت و ملتهب شدن پوست می شود. .
۳ – مصرف نکردن غذاهای فرآوری شده  و آماده
برنامه غذایی حاوی مقدار زیاد آرد سفید و شکر می تواند باعث ایجاد حساسیت به گلیکوژن در سلولهای پوست شود. این حساسیت باعث پیوند کلاژن شده و قابلیت ارتجاعی پوست را کاهش می دهد و بنابراین پوست بیشتر مستعد ترک خوردگی می شود .
۴ – آرام باشید
استرس های عاطفی باعث ترشح ترکیبات ایمنی به نام هیستامین می شودکه این هورمون سبب ایجاد التهاب و گسیختن بافت سلولهای پوست می شود . برای آرام تر شدن  از تمرینهای ریلکسیشن استفاده کنید.