نرخ نان در کرمان باز هم به روز شد

نرخ نان در کرمان باز هم به روز شد

کرمان – خبرگزاری مهر: در حالیکه هنوز از سوی مراجع رسمی افزایش قیمت نان در کرمان اعلام نشده نانوایی ها در مناطق مختلف شهر پخت عصرانه خود را با افزایش قیمتی حدود ۳۰ درصد به مشتریان عرضه کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهروندان کرمانی دیروز عصر با مراجعه به نانوایی ها باز هم شوکه شدند؛ نان دوباره گران شد.

امروز عصر نانوایی های کرمان، نان خود را با قیمتی بیشتر به مشتریان عرضه کردند. روز سه شنبه روزنامه ها و خبرگزاری های سراسری از افزایش قیمت گندم خبر دادند؛ بر اساس گزارشات منتشر شده، قیمت هر کیلو گندم پیش از این حدود ۳۶۰ تومان بوده که با توجه به مصوبه جدید دولت، این قیمت حدود ۲۹ درصد افزایش یافته است.

با این افزایش قیمت، پیش‌بینی شد که نرخ نان در کل کشور به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. در کرمان از امروز عصر این اتفاق رخ داد.

این افزایش ناگهانی قیمت نان بر نگرانی خانواده های کرمانی از گرانی ها افزود؛ از سال گذشته این دومین باری است که نرخ نان به روز شده است.

مانی که یارانه ها هدفمند شد، اولین سوالی که در ذهن خانواده ها نقش بست، بحث افزایش یا ثبات قیمت نان بود اما، اولین بار اردیبهشت ماه پارسال و در حالی که اجرای قانون هدفمندی یارانه ها شش ماهه شده بود، شوک افزایش قیمت نان به خانواده ها وارد شد.

تجربه خانواده های ایرانی نشان می دهد هر زمان که قوت لایموتشان گران می شود، قیمت بقیه کالاها نیز بالا می رود و این مسئله همیشه برایشان اهمیت داشته است؛ البته روزهای اول اجرای این قانون، دو تن از مسئولین کشوری با وعده هایی که دادند آب سردی بر روی آتش نگرانیهای مردم ریختند.

در آن زمان، وزیر وقت بازرگانی  اعلام کرد که “نان در طرح هدفمند کردن یارانه ها ارزان تر از نان آزادپز خواهد بود و علتش این است که آزادپز از آرد ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومانی استفاده می کند ولی ما در طرح هدفمند کردن یارانه ها، آرد را با قیمت ۳۰۰ تومان عرضه می کنیم”.

سخنگوی وزارت بازرگانی هم در آن موقع که تنور هدفمندی داغ بود، اعلام کرد که “افزایش قیمت نان تا اطلاع ثانوی ممنوع است”.

اما اردیبهشت ماه سال گذشته، پس از واریز یارانه مرحله سوم، از سوی دبیر ستاد هدفمندی اعلام شد که قیمت گندم ۱۱۰ تومان افزایش یافته و استانداری ها مسئول تعیین قیمت نان هستند. پس از آن، خانواده های ایرانی که به ازای هر یک از اعضای خود ۱۰۰۰ تومان یارانه اضافه دریافت کرده بودند، افزایش قیمت نان را پذیرفتند.

کرمانیها پس از آن، دیگر اثری از نان سنگک ۲۵۰ تومانی و تافتون های  ۱۵۰ و ۲۰۰ تومانی نیافتند و این روزها یک سال می شود که سنگکهای ۴۵۰ تومانی و تافتونهای ۲۵۰ و ۳۰۰ تومانی در سفره های خانواده های کرمانی جاخوش کرده اند.

اما امروز و در حالی که خرداد ماه ۹۱ از نیمه خود گذشته، باز هم نان گران شد.

در حال حاضر تافتونهای ۲۵۰ تومانی با قیمت ۳۲۵ تومان و نان سنگک با قیمت ۵۰۰ تومان در نانواییها عرضه می شود.
این افزایش قیمت در مدت زمانی کمتر از ۱۲ ساعت رخ داده است؛ دیروز صبح نانواییها در پخت اول خود، نان را به قیمت سال گذشته می فروختند اما در پخت عصرانه، قیمت نانشان را افزایش دادند. این افزایش قیمت، باز هم بازار متشنج کرمان را در تب و تاب خود قرار داد؛ از ظهر دیروز و با پخش خبر گران شدن نان، گمانه زنی های کوچه بازاری آغاز شده است.

عده ای از شروع اجرای فاز دوم هدفمندی خبر می دهند و عده ای دیگر می گویند که از این ماه، قبوض گاز و برق و آب رقم هایی چند برابر قبل را خواهند داشت، امروز و فرداست که بنزین گران شود، کرایه ها افزایش پیدا می کند و اینها همه یعنی گران تر شدن کالاها و خدمات گران! و این پیش بینی ها همچنان ادامه دارد. خانواده های کرمانی تمام عصر امروز خود را با نگرانی سپری کرده اند.

در همین حال، خبرنگار مهر، با مصطفی زریسفی، معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، گفتگو کرد.

وی گفت: مقرر شده که قیمت نان افزایش یابد که البته این مسئله به هیچ وجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها ارتباطی ندارد.

زریسفی افزود: البته افزایش قیمت نان هنوز از سوی مراجع رسمی که استانداری و یا فرمانداری ها بوده، اعلام نشده است و هیچ نانوایی حق ندارد پیش از اعلام رسمی اقدام به افزایش قیمت نان کند.

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت جزیی بوده و چندان محسوس نیست.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان البته اتحادیه صنف نانوایان کرمان را مسئول پاسخگویی به دلیل افزایش قیمت نان قبل از اعلام رسمی دانست.

این افزایش قیمت نان در حالی صورت گرفته است که این روزها بحث گرانی نه فقط از سوی مردم بلکه از طریق بسیاری از تریبون ها و توسط مسئولین نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.