تبلیغات
تبلیغات

 

دسته بندي

گران‌ترین کلیپ سامی یوسف  کازابلانکا  محسن یگانه  حرف های جالب محسن چاوشی از آخرین آلبومش!  emblem_library  supportaratta  Farzad Farzin  "شلیک" فرزاد فرزین 

risheyabi-nam-va-parcham  emblem_library  کتاب الکترونیکی یک بار به من بگو دوستم داری  دانلود کتاب رمضان ماه فرصت ها  supportaratta  راهنمای سیستم عامل اندروید به زبان فارسی     

تبلیغات
تبلیغات

 

تبلیغات
تبلیغات در سایت

تبلیغات در سایت

نقش روزه در روح انسان


IMG18522204

روزه، انسان را به صبر و تحمّل عادت مى دهد و به روح او نیرومندى و توازن و سنگینى خاصّى مى بخشد که در برابر حوادث و ناملایمات عقب نشینى ننماید و به سوى اهداف انسانى پیش برود.

انسان در زندگى و در راه ترقّى و تکامل، باید با دشوارى ها و سختى ها دست و پنجه نرم کند و از گردنه هاى خطرناکى عبور نماید و رنج ها و زحماتى را در این راه متحمّل شود، تا به سر منزل مقصود برسد؛ و تا بر این دشوارى ها پیروز نشده و این گردنه ها را پشت سر نگذارد، به مقام کمال انسانیّت واصل نخواهد گشت. سختیها,  صدمات و خطرات، بشر را آزموده و پخته و خالص مى سازد; به شرط آن که بتواند با صبر و شکیبایى با آن ها روبرو شود، ثبات ورزد و از میدان به در نرود. براى این که جان انسان به صبر و شکیبایى معتاد و نیرومند شود، اسلام برنامه هایى عالى و مؤثّر پیشنهاد کرده که از آن جمله «روزه» است.

 

روزه، انسان را به صبر و تحمّل عادت مى دهد و به روح او نیرومندى و توازن و سنگینى خاصّى مى بخشد که در برابر حوادث و ناملایمات عقب نشینى ننماید و به سوى اهداف انسانى پیش برود. از نظر دیگر در وجود انسان احساسات و غرایز متضادّه اى است که باید آدمى بر همه آن ها مسلّط باشد و در عین حالى که آن غرایز را به نحو معقول ارضا و اشباع مى کند، بر کارشان نیز نظارت نماید. وجود بشر منبع خواسته هاى بسیار است که هر یک در سیر او به سوى کمال، دخالت دارند و عوامل و اسباب ترقّى و سعادت او مى باشند.

 

این غرایز اگر به طور صحیح رهبرى نشود، براى انسان درد سرهاى بسیار ایجاد کرده و باطن او را از طوفان هاى نگرانى و وحشت و اضطراب پر مى سازد و زندگى را بر او تلخ و ناهنجار و مالامال از عذاب و خطا مى کنند و حسد، تکبّر، حرص، طمع، شهوت، هواى نفس، ستمگرى، چاپلوسى، تملّق و زبونى، حبّ جاه و ریاست و استثمار دیگران در آن حاکم مى شود و اگر به طور خِرَدپسند و در لواى راهنمایى دین و قرآن هدایت شوند، باعث رستگارى و سعادت شده و فرد را به صفات انسانى مانند: تواضع، حلم، قناعت، پارسایى، عفّت، تقوا، عدالت، شرافت، استقامت و شجاعت آراسته مى سازد.

 

انسان براى تسلّط بر غرایز و برقرارى نظم و ترتیب در اعمال آن و حفظ اعتدال و هماهنگ ساختن تمایلات و رهبرى آن ها، محتاج به صبر و شکیبایى است که یورش هاى این غرایز از قبیل: حسد، شهوت، حبّ جاه، میل به غذا و یورش هاى دیگر را از پا در نیاورد و در او اختلال ایجاد ننماید. این یورش ها بسیار خطرناک و ضربه زننده هستند و اقناع نفس و دفع این یورش ها، با تسلیم شدن و ترک مقاومت کردن و آتش بس دادن در برابر آن ها امکان پذیر نیست و این امیال و خواسته هاى نفس، بیرون از حد و حصر است.

 

دوزخ  است  این  نفس  و  دوزخ  اژدهاست             کان  به  دریا  نگردد،  کمّ  و  کاست

هفت  دریا  در  آشامد  هنوز                                     کم  نگردد  سوزشِ  این  خلق  سوز

نفس  را  هفتصد  سر  است  وهر  سرى                  از  ثَرى  بگذشته  تا  تحت  الثّرى

 

اگر نفس از تسلّط بر این غرایز باز داشته شد و عقل آن ها را تحت فرمان قرار داد، انسان به سوى کمال مى رود و اگر به خود واگذار شدند، مانند طفل شیرخوارى که اگر او را از شیر باز نگیرند، به همان حال بزرگ مى شود، این غرایز نیز در مسیر غیرعقلانى رشد یافته و قوّت سرکشى خود را افزون مى سازند.

 

الَنَفسُ  کَالطِّفلِ  اِن  تُهمِلهُ  شُبَّ                     عَلى  حُبِّ  الرِضاعِ  وَاِن  تُفطِمهُ  یَنفَطِمُ

کُم  حَسُنَتِ  لُذةٌ  لِلمَرءِ  قاتِله                         مِن  حیث  لَم  یَدرِ  انَّ  السمَّ  فِى  الدِسَم

وَخالِفِ  النَفَس  وَالشیطانَ  وَاعصِهمِا            وَاِن  هُما  مَحاضاکَ  النُصح  فَاتَّهِم

 

یکى از فواید روزه همین است که براى این پیکار داخلى، انسان را آماده مى سازد، و نیروى شکیبایى او را زیاد مى کند.مگر روزه ترک شهوات، غذا و خوردنى هاى لذید و آشامیدنى هاى گوارا و خوددارى از اِعمال غرایز نیست؟فردى که توانست یک ماه و هر روز تقریباً چهارده ساعت، غذا نخورد، تشنگى را تحمّل کند، به غریزه جنسى اعتنا نکند و آزاد زندگى نماید، خواهد توانست در مواقع دیگر نیز از شهوات نامشروع و آلوده دامانى خود را حفظ کند.بیشتر آلودگى ها و گرفتارى ها و سقوط در سیاه چال هاى زندان ها براى همین است که آدمى نتوانسته است براى مدّت زمانى هر چند کم، خود را در برابر خشم و شهوت نگاه بدارد و شکیبایى پیشه سازد.روزه این حال و این وزن را به انسان مى دهد که جنبش ها و یورش هاى نفسانى او را از این سو به آن سو پرتاب کند. روزه یار و مددکار و راهنماى ما است که هم بتوانیم هجومى را که از خارج به ما وارد مى شود دفع کنیم و هم حملاتى را که از داخل ما را تهدید مى کند، بشکنیم.

 

از این رو است که از روزه، به «صبر» تعبیر شده و آیه کریمه (وَاستَعِینُوا بِالَّصبرِ وَالصَلوةِ) (سوره بقره، آیه ۴۵).  تفسیر به «صوم» گردیده است. چنان چه از حضرت صادق علیه السّلام ـ روایت شده است که فرمود:

هرگاه بر کسى پیشامد سختى فرود آمد، پس باید روزه بگیرد; زیرا خداوند مى فرماید: (وَاسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلوةِ) : از «شکیبایى» و «نماز» یارى جویید. پس، فرمود: «صبر» یعنى «روزه».

 

از این جا معلوم مى شود که روزه در حصول صفت صبر، یک علّت و عامل مهم است و به این دلیل است که از آن تعبیر به «صبر» مى شود.آرى، بهترین تقویت کننده صبر و شکیبایى، «روزه» و برترین یاد خدا «نماز» است که هر کس از این دو یار قوى کمک بگیرد، بى شک بر حوادث، مصایب، هواى نفس، و تمایلات شیطانى پیروز مى شود.

 

 

ماه مبارک رمضان مکتب عالی تربیت و اخلاق, لطف الله صافی, ص۵۱

مطالب مرتبط :
برچسب ها :

بدون دیدگاه

دیدگاه شما چیست؟نُه + = هجده

تبلیغات
تبلیغات در سایت

تبلیغات در سایت

تازه های مد و فشن

بیشتر »
 • 2660543_873 منتخب پیامک‌های تبریک عید سعید غدیر

  به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم منتخب پیامک‌های مناسب برای تبریک این عید را در ادامه قرار داده‌ایم.

 • منتخب پیامک های سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه (س) منتخب پیامک های سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت فاطمه (س)

  پیامک های تبریک سالروز ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) را می توانید در ادامه دریافت کنید.

 • اس ام اس های خنده دار اس ام اس های خنده دار

      ماه رمضون موقع نهار تازه متوجه میشی تمام اطرافیانت مریض احوالن یکی ناراحتی معده داره یکی مشکل قلبی یکی بیماری کلیوی خیلی ناراحت کننده اس !

 • پیامک به سلامتی پدر پیامک به سلامتی پدر

  به سلامتی پدرم که هر وقت می گفت “درست می شود”، تمام نگرانی هایم به یک باره رنگ می باخت… . . . به سلامتی پدری که طعم پدر داشتن رو نچشید، اما واسه خیلی ها پدری کرد . . . به سلامتی پدری که کفِ تموم شهر رو جارو میزنه، که زن و بچه […]

 • پیامک های فلسفی بسیار زیبا پیامک های فلسفی زیبا

  مهم نیست کجا متولّد شدم و چگونه و کجا زندگی کرده ام. مهم این است که در آنجا که بوده ام چگونه رفتاری داشته ام •

 • هفت سین رشته های مختلف تحصیلی هفت سین رشته های مختلف تحصیلی

  سفال سیمان سقف کاذب سنگ سایت پلان سکشن ستون هفت سین فقط عمرانیش… پیشاپیش نوروز بر بچه های عمران مبارک

تبلیغات متنی