گران‌ترین و ارزان‌ترین شهر جهان

گران‌ترین و ارزان‌ترین شهر جهان

نوسانات شدید ارزش دلار طی ماههای گذشته تاثیر زیادی بر هزینه های زندگی در شهرهای مختلف جهان داشته است .
یک موسسه تحقیقاتی توکیوی ژاپن را گران ترین و کراچی پاکستان را ارزان ترین شهرهای جهان معرفی کرد.

موسسه تحقیقاتی مرسر در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد توکیو پایتخت ژاپن گران ترین شهر جهان برای زندگی است و شهر کراچی پاکستان نیز ارزان ترین شهر به شمار می رود .

بر این اساس نوسانات شدید ارزش دلار طی ماههای گذشته تاثیر زیادی بر هزینه های زندگی در شهرهای مختلف جهان داشته است . بر اساس این گزارش ، در آمریکای شمالی افزایش ارزش دلار آمریکا موجب شده تا رتبه بندی و رنکینگ شهرهای این منطقه نسبت به سال گذشته افزایش یابد .

در آسیا نیز از هر ده شهر شش شهر بزرگ با افزایش رتبه خود در این فهرست روبرو شده اند . شهرهای استرالیا و نیوزلند در این فهرست با جهش بی سابقه و زیادی روبرو شده اند . در حالی که بحران مالی و بدهی مطنقه یورو تاثیر زیادی بر تغییر جایگاه شهر های بزرگ اروپایی در این فهرست داشته است .

مسکو در این رتبه بندی چهارمین شهر گران جهان به شمار می رود . ولی لندن از جایگاه ۱۸ در سال ۲۰۱۱ میلادی به جایگاه ۲۵ تنزل کرده است . شهر نیویورک آمریکا نیز امسال با یک رتبه کاهش به سی و سومین شهر گران جهان تبدیل شده است .

نکته جالب در گزارش موسسه مرسر رشد فزاینده شهرهای آفریقایی در رتبه های بالایی این جدول است . شهر لواندای آنگولا امسال پس از توکیو در رتبه دوم شهرهای گران جهان قرار گرفته است . انجامنا در کشور چاد نیز در رتبه هشتم، لیبرویل در گابن در رتبه ۲۰ و خارطوم در سودان نیز در رتبه ۲۶ قرار گرفته است .

در بین شهرهای بزرگ آمریکای لاتین نیز سائو پائولو و ریو دو ژانیرو گران ترین شهرها به شمار می روند . کاراکاس پایتخت ونزوئلا نیز در رتبه ۲۹ قرار گرفته است .

بر این اساس توکیو، لواندا، اوزاکا، مسکو، ژنو، زوریخ، سنگاپور، انجامنا، هنگ کنگ و ناگویا به ترتیب ده شهر گران جهان به شمار می روند. به طور کلی ۵۰ شهر در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته اند که تهران در بین آن ها نبوده است.